12 APOSTOŁÓW

DOMY TKACZY ŚLĄSKICH

                                          dawniej ...
                                           dziś ...

8 kilometrów od Krzeszowa, nad Zadrną i Metą leży duża-nieduża wieś Chełmsko Śląskie, w której zobaczymy bezcenne, jedyne w Polsce Domy Tkaczy Śląskich - 11 domków (zwanych 11 Apostołami) postawionych w XVIII wieku nad rzeką, aby tkacze mogli bezpośrednio z niej korzystać. Był również 12 domek, zwany Judaszem, ale spłoną (lub został rozebrany, jak podają inne źródła), ponownie postawiony, również uległ zniszczeniu. Obok 11 Apostołów były również kiedyś 4 domy podcieniowe, zwane 4 Ewangelistami :) i 7 Braci ;).W domkach do dziś mieszkają osoby prywatne. W jednym z nich mieści się Kawiarnia u Apostoła, w której zostaniemy uraczeni wyśmienitą "Bombą Apostołów" (koniecznie!) i barwną opowieścią o Chełmsku i jego historii i zabytkach. Właściciel kawiarenki przyjmuje w oryginalnym lnianym stroju, jest urodzonym gawędziarzem, a swoje opowieści okrasza starymi pocztówkami z Chełmska, których posiada naprawdę pokaźną kolekcję. Na miejscu znajduje się również niewielki sklepik z pamiątkami (lniane, drewniane wyroby, rękodzieło) i wyrobami lnianymi.


Tuż obok, pod nr 15, mieści się Izba Tkactwa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy", w której zobaczymy zabytkowe kołowrotki, krosna, żelazka z duszą i inne urządzenia i przedmioty związane z tkactwem. Jednak największą sensację wśród dzieci wzbudza stojący w przedsionku stary...fotel-toaleta ;)

Przy Izbie znajduje się nieduży sklepik z wyrobami lniarskimi - torby, serwety, obrusy itp.  W tym domku, często organizuje się bardzo ciekawe warsztaty dla dzieci na podstawie scenariusza bajki o Kreciku, który szył sobie spodenki. Dzieci zamieniają się w zwierzątka pomagające Krecikowi i w ten sposób poznają cały proces produkcji płótna - od posiania ziarenek lnu, poprzez jego późniejszą obróbkę, czyli międlenie, czesanie, przędzenie na kołowrotku, aż po tkanie materiału na krosnach.